
Semsvannrunden samler Asker til løp, aktivitet og søkelys på mental helse
Simen Leander Løbak, var initiativtaker i 2025, med et ønske om å skape en aktivitet der trening, fellesskap og mental helse står i sentrum. Siden starten har arrangementet blitt et samarbeid mellom Mental Helse Asker, NaKuHel Asker, Fontenehuset Asker, DNT Asker, Grindestua, Asker Idrettsråd og Asker skiklubb.
Målet er enkelt: Å få flere i aktivitet og samtidig sette søkelys på hvor viktig fysisk aktivitet og sosialt fellesskap kan være for den mentale helsen.
Årets arrangement samlet hele 119 deltakere. Av disse valgte 53 å løpe runden på tid, mens de øvrige deltakerne gikk rundt Semsvannet i sitt eget tempo.
Det ble en dag preget av godt humør og fellesskap. Det fine været la til rette for en flott tur rundt vannet, og deltakerne kunne starte dagen med en felles oppvarming før løpet gikk i gang.
Ordføreren åpnet arrangementet
Ordfører Lene Conradi stod for den offisielle åpningen av løpet med noen velvalgte ord. Med startskuddet markerte hun begynnelsen på en dag der både mosjonister, løpere og turgåere kunne delta på sine egne premisser.
Semsvannrunden handler nemlig ikke bare om å komme først i mål. Like viktig er det å være med, møte andre og oppleve gleden ved å være i aktivitet.
Arrangementet er et godt eksempel på hvordan idretten kan bidra til å skape møteplasser og fellesskap. Gjennom samarbeidet mellom frivillige organisasjoner, idretten og aktører innen psykisk helse blir det lagt til rette for at flere skal kunne oppleve mestring og tilhørighet.
Plass til alle
Med både tidtaking og gågruppe fikk deltakerne selv velge hvordan de ønsket å gjennomføre runden. For noen handlet dagen om å sette ny personlig rekord. For andre var målet rett og slett å komme seg ut, gå en fin tur og være en del av fellesskapet.
Det er nettopp dette som er noe av styrken ved Semsvannrunden: Her er det plass til alle.
Arrangementet viser at trening og mental helse henger tett sammen, men også at aktivitet ikke trenger å handle om prestasjon. Det kan like gjerne handle om å møte opp, bevege seg, få frisk luft og gjøre noe sammen med andre.
Med 119 deltakere, fint vær og god stemning ble årets Semsvannrunde en flott markering av nettopp dette.
Og når både løpesko og tursko er velkomne, ligger alt til rette for at Semsvannrunden kan fortsette å vokse som en inkluderende møteplass for aktivitet og mental helse i Asker.











