
Stiftelsen DAM støtter flere Mental Helse-prosjekter
Mental Helse leverte i år inn 18 forskningssøknader til Stiftelsen DAM. Én søknad er nå innvilget som registrert rapport, og tre søknader er invitert videre til full søknad. Med en innvilgelsesrate på rundt 10 % er vi godt fornøyde med resultatene, selv om vi helst skulle sett at flere prosjekter gikk videre.
Prosjektet som er innvilget hos Stiftelsen DAM, har tittelen «Musikkterapi, recovery og livskvalitet for personer med ROP-lidelser i RusFACT». Dette prosjektet ledes av prosjektleder Anne-Marthe Rustad Indregard, forsker ved Lovisenberg og OsloMet, i samarbeid med musikkterapeut Robin Sohrabi-Shiraz. De skal undersøke hvordan musikkterapi kan påvirke recovery og livskvalitet hos personer som mottar helsehjelp fra RusFACT Sentrum.
– Mental Helse har tidligere hatt et samarbeid med musikkterapeutene i FACT-teamene ved Lovisenberg, og vi er glade for at deres arbeid nå følges opp i en forskningsstudie. Det er behov for mer kunnskap om effekten av frivillige, ikke-medikamentelle behandlingstilnærminger for personer med alvorlige ROP-lidelser, sier seniorrådgiver Joachim Kjennerud.
Les også: Feiret våren med matfestival: – Som å være på ferie i Hellas!
Sentrale hjertesaker videre i prosessen
I tillegg er tre skissesøknader fra våre samarbeidspartnere invitert videre til full søknad. Temaene disse prosjektene tar opp, er sentrale hjertesaker for Mental Helse:
- Pårørende og helsevesenet: Nøkkelen til bedre psykisk helse for eldre, med prosjektleder Eivind Aakhus ved NTNU
- Skolehelsetjenesten: Identifisering av elever med psykiske helseutfordringer, med prosjektleder Malene Brekke ved RBUP Sør-Øst
- Brukermedvirkning i epidemiologisk psykisk helseforskning: Modeller og verktøy, med prosjektleder Ingunn Olea Lund
Det siste prosjektet er et samarbeid mellom PsychGen en forskningsgruppe i FHI og Mental Helse, og har som mål å utvikle nye og bedre modeller for brukermedvirkning i epidemiologisk psykisk helseforskning.
– Vi forventer ikke annet enn grundig og uavhengig forskning fra prosjektene som nå går videre hos Stiftelsen DAM, og vi ser frem til å følge utviklingen av disse spennende prosjektene, avslutter Kjennerud.